A balszerencse napja, vagy csak babona?

A balszerencse napja, vagy csak babona?


Kevés nap vált ki akkora félelmet vagy kíváncsiságot az emberekből, mint a péntek 13. Szinte nincs olyan ember, aki ne hallott volna már róla, és sokan közülük úgy is érzik: ezen a napon valami rossz biztosan történni fog. De vajon honnan ered ez a különös babona? És tényleg több balszerencsés esemény történik ezen a napon, vagy csak az ember hajlamosabb észrevenni a negatív történéseket?

A tizenhármas számhoz kapcsolódó félelem – más néven triszkaidekafóbia – egyébként is mélyen gyökerezik a nyugati kultúrában. Sok épületben például nincs 13. emelet, vagy a hotelszobák számozásakor kihagyják ezt a számot. Az emberek kerülik a 13 főből álló vacsorákat, esküvőket nem tartanak ezen a napon, sőt néhányan szabadságot vesznek ki, csak hogy elkerüljék a "balszerencsét". A félelem azonban még erősebbé válik, ha ez a szám egy pénteki napra esik, így született meg egy új név, a paraszkevidekatriafóbia, azaz a péntek 13-ától való kifejezett félelem. Ez a szó a görög „paraskeví” (péntek), „dekatreís” (tizenhárom) és „phobos” (félelem) szavakból származik. Pszichológusok szerint ilyenkor az emberek hajlamosabbak a balszerencsére fókuszálni, és minden apró kellemetlenséget a nap „átkának” tudnak be. De vajon miért?

 

 

A péntek, mint nap, már önmagában is sok kultúrában szerencsétlennek számít. A keresztény hagyományok szerint Jézust pénteken feszítették keresztre, és az utolsó vacsorán tizenhárom vendég ült az asztalnál – köztük Júdás, az áruló. Ez a két motívum – a péntek és a tizenhármas szám – így önmagában is baljóslatúnak tűnhet. Egyes történészek szerint a péntek 13-a körüli félelem egyik első dokumentált eseménye 1307. október 13-ára tehető, amikor IV. Fülöp francia király ezen a napon rendelte el a templomos lovagok letartóztatását. A rend tagjait kínvallatták és kivégezték – a dátum így a titokzatosság és kegyetlenség szimbólumává vált.

Több más esemény is történt péntek 13-án, amelyek súlyos következményekkel jártak. Ilyen volt például a Costa Concordia hajókatasztrófa 2012-ben, ahol 32 ember vesztette életét. Vagy az 1972-es andesi repülőgép-szerencsétlenség, ahol a túlélők hetekig a hóban rekedtek, sőt végül kannibalizmushoz kellett folyamodniuk. Ezek a megrázó események csak megerősítették az emberekben a hitet: péntek 13-án valami rossz biztosan történik.

 

 

Érdekes módon nem minden kultúrában számít ez a nap szerencsétlennek. A spanyol ajkú országokban a kedd 13 számít balszerencsésnek. Az olaszok a 17-es számtól rettegnek. A keleti világban – például Kínában – a 4-es szám hoz rosszat, mert kiejtése hasonlít a "halál" szóra. A számmisztikában is megoszlanak a vélemények: míg a 12-es szám a teljességet és rendezettséget jelképezi (12 hónap, 12 óra, 12 apostol), a 13-as mintha ezt a rendszert bontaná meg – valami többlet, ami már „nem fér bele” a világ rendjébe.

A modern világban a péntek 13-ának hatása már nem csak lelki vagy babonás. Egyes biztosítók például megfigyelték, hogy az emberek valóban kevesebbet utaznak vagy vásárolnak ezen a napon, sőt: a tőzsdéken is előfordult már, hogy megingott a piac. Vannak azonban olyanok is, akik pont ekkor mernek kockáztatni, mondván: „mindenki fél, most kell lépni.” Érdekes módon a statisztikák nem támasztják alá a félelmet. Egyes kutatások szerint valójában kevesebb baleset és bűneset történik péntek 13-án, mivel sokan tudatosan óvatosabbak ezen a napon. A biztosítótársaságok sem jegyeznek kiemelkedő kárbejelentési számokat. Úgy tűnik tehát, hogy a félelem inkább önbeteljesítő jóslatként működik – ha rosszat várunk, hajlamosabbak vagyunk észrevenni a negatív történéseket.

 

 

Vajon valóban létezik valamilyen különös erő, amely péntek 13-án működésbe lép? Vagy ez csupán a kollektív emberi félelem és babona hatása, amelyet évszázadok alatt örököltünk egymástól? A választ talán sosem tudjuk meg teljes bizonyossággal. Az viszont biztos: péntek 13 mindig is misztikus, különleges nap marad – amelytől vagy rettegünk, vagy kíváncsian figyeljük, de sosem hagyjuk figyelmen kívül. De ez nem is baj, hiszen a babonák nem feltétlenül rosszak – néha csak emlékeztetnek arra, hogy legyünk tudatosabbak.

Végső soron a kérdés egyszerű: hiszel benne – vagy sem?

 

 

Forrás:

wikipedia.en

Képek: pixabay

Tetszett a cikk?

 

Kiemelt ApróHirdetések

További kiemelt ApróHirdetések »

 

ÉrdekességekVilága cikkajánló

További cikkek »