Kenya lehet a megoldás a vízhiányra

Kenya lehet a megoldás a vízhiányra


Kenya telepíti az első napelemes erőművet, amely az óceán vizét ivóvízzé alakítja, és ez megoldás lehet a globális vízhiányra.

Jelenleg a világon körülbelül 2,2 milliárd ember nem fér hozzá biztonságos ivóvízhez. Ez a probléma egy olyan bolygón lépett fel, ahol az életben maradáshoz 71%-ban szükségünk van vízre. Egyértelműen a vízhiány okozza az emberiség legnagyobb problémáját, és ennek a problémának a megoldása jelenti napjainkban a legnagyobb kihívást. A megoldást az jelenthetné, ha az óceánok vizét ivóvízzé tudnánk alakítani. De vajon ez hogyan lehetséges? Úgy tűnik, a válasz egy kenyai kisvárosban található, közel Szomália határához.



GivePower nevű civil szervezet – hangsúlyozom: NEM kormányszervezet – kifejlesztett egy napenergiával működő víztisztító szerkezetet. A kísérleti teszten már túl vannak, és állítólag jelentősen javult a kenyai kisváros, Kiunga lakóinak élete.




A technológiát a világ más részein is igyekeznek reprodukálni, a GivePower elnöke, Hayes Barnard tervei szerint. De ne szaladjunk ennyire előre.

 

A rendszer naponta 35 000 ember számára állít elő ivóvizet

Az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet által közzétett jelentés szerint a világon minden harmadik ember nem jut ivóvízhez. A szubszaharai Afrikában még rosszabbak a körülmények. Ezért választották ezt a területet az első olyan napelem-rendszer telepítésére, amely az Indiai-óceán sós vizét tiszta ivóvízzé alakítja. 2022 óta működik ez a rendszer.




Egy tipikus sótalanító üzem nagy mennyiségű energiát fogyaszt, az eljárás költséges, és csak olyan területeken tud működni, ahol van elegendő létesítmény ennyi energia előállításához és elosztásához. A civil szervezet ezeket a problémákat az általuk „napelemes vízfarmoknak” nevezett technológiával oldotta meg, amely 50 kilowatt energia előállítására képes napelemeket, ennek tárolására nagy teljesítményű Tesla akkumulátorokat és 2 vízszivattyút működtet, napi 24 órán át.

Minden napelemes vízfarm naponta 35 000 ember számára tud ivóvizet termelni. Emellett a GivePower szerint a víz minősége hosszú távon sokkal jobb, és úgy tűnik, nincs negatív környezeti hatása.

A halászváros neve, ahol a projektet elkezdték, és már sikeresen működik, Kiunga. A non-profit GivePower finanszírozta a megvalósulást, és eredményeinek köszönhetően a szervezet már tervezi a projekt megismétlését más országokban, például Kolumbiában és Haitin.

Kiunga lakóinak korábban egy órát kellett utazniuk, hogy vízhez jussanak. Így nyilvánvalóan hatalmas tehertől szabadultak meg. Kiunga időjárását ugyanis a hatalmas esős évszak után szárazság jellemzi, és így legalább 3500 lakos kényszerült arra, hogy egy órát utazzon azért, hogy vizet gyűjtsön. Az egyetlen vízforrásuk egy kút volt, amely ugyanabból a csatornából kapta a vizet, amelyben az állatok is fürödtek. A víz piszkos volt, tele volt szennyező anyagokkal, és parazitákkal, amelyek betegséget okoztak, de akár halált is.




A technológia bevezetése előtt ezt a kutat használták fürdéshez, mosáshoz és iváshoz is. A sós víz viszont nem tett jót, a gyerekek teste tele volt hegekkel, vagy a hasukon, vagy a térdükön, mert a sós víz felsértette a bőrüket.

 

Több üzem építését tervezik a vízhiány enyhítésére

A szakértők jóslatai szerint 2025-re a világ lakosságának fele vízhiánnyal küzdő területeken fog élni. Ennek megelőzése érdekében a szennyvíz újrafelhasználása tápanyagok vagy energia visszanyerésére központi stratégiává válik. Ugyanez vonatkozik a tengervíz kezelésére is. A bolygó vizének mindössze 2,5%-a édesvíz, ez a szám a globális felmelegedés hatására csökken.




Tények a vízfogyasztásról és a víztakarékosságról

  • A víz világnapját minden évben március 22-én ünneplik, hogy felhívják a figyelmet a vízkészletek megőrzésére, fejlesztésére és felelős fogyasztására.
  • Körülbelül 3000 liter vízre van szükség ahhoz, hogy az ember napi szükségleteinek kielégítéséhez elegendő élelmiszert lehessen termelni.
  • Egy ember több mint 100 000 pohár vizet használ el évente napi 10 perc zuhanyzással.
  • Egyetlen gigabájt (GB) adat letöltése az internetről akár 200 liter vizet is igénybe vehet a számítógépközpontokban használt szerverek hűtésére, hogy lehetővé tegye a csatlakozást.
  • A szennyvíz 80%-a megfelelő tisztítás nélkül kerül az utakra, tengerekbe.
  • Latin-Amerika bőséges vízkészletekkel rendelkezik: a világ teljes csapadékának csaknem 30%-a ide kerül, és évente 28 000 köbméter víz jut fejenként, ami magasabb szám az egész világ átlagánál.
  • A 2030-ig elérendő Fenntartható Fejlődési Célok között az Egyesült Nemzetek Szervezete célul tűzte ki az ivóvízhez való egyenlő hozzáférést, a megfelelő higiéniai szolgáltatásokat, valamint a vízszennyezés csökkentését.

 

Forrás:

brightside.me

Képek: Prabuddha Raj / Wikimedia Commons; GivePower / Facebook

Felső kép: pixabay

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkajánló

Töltsd fel írásaidat Te is!
Egyéb érdekességek, Érdekes
Van néhány érdekesség, amit szívesen megosztanál velünk? "Rendelj" tőlünk INGYEN egy magazint, részletekért k ...
Így éltek a macskák az Instagram előtt
Állatvilág, Érdekességek az állatokról
Az első háziasított macskák még valamikor az ókori Egyiptomban jelentek meg, kb. 4000 évvel ezelőtt.
A londoni állatkert új lakója
Állatvilág, Veszélyben
2024. január 17-én, 9 óra 34 perckor a londoni állatkertben született egy nyugati síkvidéki gorillabébi.
Régen és ma, 7/1. rész
Emberek, Sztárok / Kedvencek
Idén érkezik az új Harry Potter könyv, ezért rákerestem a filmsorozat régi szereplőire.
Óriás méretű pók Sydney-ben
Állatvilág, Egyéb állati
A világ legmérgezőbb pókjának eddigi legnagyobb hím példányát találták meg Ausztráliában.
Frizuradivat az előző két évszázadban
Hihetetlen, Elképesztő
Mostani írásomban bemutatom az elmúlt két évszázad csodálatos, de néha furcsa női frizuráit.
Melegebb vizekbe költöznek a cápák
Hírek, Nagyvilágban történt
Az Egyesült Királyságba menekülnek a gyilkos cápák.
"Gyöngyös" torták
Hihetetlen, Elképesztő
Egy művész olyan tortákat készít, amelyek úgy néznek ki, mintha gyöngyökkel lennének kirakva.
Elfeledett női tudósok
Tudomány, Tudósok / Felfedezők
A női tudósok jelentős részét egész egyszerűen figyelmen kívül hagyták, a nemük miatt. Mostanra valamelyest j ...

További cikkek »