Hamarosan jöhet a rák elleni védőoltás
Március elején jó hírről számoltak be a külföldi lapok, köztük az Insider. Amerikai orvosok egy csoportja olyan vakcinán dolgozik, amely reményeik szerint kezelni fogja a mellrákot. Más rák elleni védőoltások még hamarabb is elkészülhetnek. A tudósok már hosszú ideje dolgoznak különböző rákos megbetegedések gyógyításán, megelőzésén. Az emlőrák elleni védőoltás az első, aminek kapcsán pozitív eredmények születtek. A csapatot a 2023-as Gizmodo Science Fair-en el is ismerték.
A Washingtoni Egyetem Orvostudományi Kara a napokban jelentette be, hogy úgy néz ki, megvan a rák elleni védőoltás. Túljutott ugyanis a klinikai vizsgálatok első szakaszán az a kísérleti rákellenes vakcina, amelynek célja, hogy megtanítsa a szervezetet a mellrák elleni küzdelemre, védekezésre. A kutatók szerint így más ráktípusok ellen is gyorsan fejleszthetők lesznek az újabb védőoltások, amelyek még hamarabb jutnak el majd a nyilvánossághoz.
A kutatás vezetője, Nora Disis, az UW Cancer Vaccine Institute igazgatója arról tájékoztatta az újságírókat, hogy a munka olyan jól és gyorsan halad, hogy várhatóan öt éven belül elérhetőek lesznek a daganatos betegségek elleni védőoltások. Nem titkolt céljuk az, hogy a jövőben a rákot egy-egy oltóanyaggal gyógyítsák meg a kemoterápia és a sugárkezelések helyett.
Megerősítették, hogy a kísérleti alanyok túlélték a kritikus időt.
A vártnál tovább élték túl azok a nők, akik részt vettek az első kísérletben. Az első fázisban –, amelyben a biztonságosságot ellenőrzik – 66 előrehaladott stádiumú emlőrákban szenvedő nőt kezeltek a kísérleti vakcinával, akik különböző dózisokban kaptak a szerből. A kísérletre olyan nőket kerestek, akik korábban már szenvedtek rákos betegségtől, átestek különböző kezeléseken, és esetükben magas a rák újbóli megjelenésének kockázata. A vakcina hatására a rákos betegség nem terjedt tovább. Mint kiderült, a vakcinát elfogadott nők 80 százaléka túlélte a tízéves vizsgálati időszakot, ami azért nagy szó, mert ennél a ráktípusnál 50 százalékos öt éves túlélési arány a jellemző.
A vakcinát úgy tervezték, hogy immunválaszt váltson ki egy bizonyos típusú fehérjével, a HER2-vel szemben, ez a fehérje felelős ugyanis az emlőrákok körülbelül 30 százalékáért. A fehérje számos sejttípuson megtalálható, de egyes agresszív emlőráksejtek akár százszor több HER2-t termelnek a normál sejtekhez képest. A kutatók abban bíznak, hogy azáltal, hogy a vakcina több HER2-t állít elő a szervezetben, segíti az immunrendszert a rákos sejtek felismerésében, és az egészséges sejtek megkímélésében. Annak ellenére ugyanis, hogy a kezelés után a HER2-pozitív emlőrák nagyobb valószínűséggel tér vissza, az immunrendszer sejtjei a vakcinának köszönhetően könnyen felismerik őket, így gyorsabban lesz kezelhető.
Noha a kísérletnek nem az a célja, hogy bebizonyítsa, hogy egy kezelés működik – csak azt, hogy bizonyos dózisban alkalmazható –, Disis szerint az eredmények ígéretesek.
Jelenleg a vakcina a II. fázisú kísérleteken megy keresztül, ebben a szakaszban ellenőrzik a hatásosságát. A kutatócsoport két másik vakcinát is tesztel ezzel egyidejűleg, amelyek szintén a mellrák elleni küzdelemre szolgálnak, de további vakcinák fejlesztésén is dolgoznak, így a petefészek-, vastagbél-, tüdő-, hólyag- és prosztatarák ellen is készülnek védőoltások.
Forrás:
insider.com
Képünk illusztráció, a pixabay oldalról származik.
Magazin cikkajánló